Bialskie Centrum Kultury
WYDARZENIA MIEJSKIEWYSTAWA "TAK POWSTAŁA NIEPODLEGŁA"
WYSTAWA

Bialskie Centrum Kultury im. B. Kaczyńskiego z okazji miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada, zachęca wszystkich bialczan do zapoznania się z wystawą "TAK POWSTAŁA NIEPODLEGŁA", prezentującą drogę, jaką na wszystkich płaszczyznach musiała przejść nasza wyzwolona z niewoli Ojczyzna.

 Ekspozycja składa się z 11 plansz. Przedstawiają one wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz dorobek II Rzeczypospolitej, w tym: budowę polskiej tożsamości przed 1918 rokiem, odzyskanie niepodległości w 1918 r., mozaikę narodowościową i społeczną, która składała się na społeczeństwo II RP, budowę administracji i samorządności w pierwszych latach niepodległości, rozwój oświaty, międzywojenną kulturę, literaturę, radio i kino, rozwój i upowszechnienie sportu, tworzenie i rozwój polskiego wzornictwa, sukcesy polskiej architektury oraz najważniejsze inwestycje II RP.

Ekspozycja powstała z inicjatywy Biura Programu „Niepodległa” i składa się z 11 plansz, zaś 12 planszę stanowi plakat, promujący wystawę.

 

Tematy plansz:

 

    Walka o polską tożsamość do 1918 roku,

    Polska budowana od nowa, czyli listopad 1918,

    Polska mozaika,

    Administracja i samorządność w pierwszych latach niepodległości,

    Wyzwania systemu edukacji,

    Nad książką, w kinie i przy radioodbiorniku,

    Sportowy duch,

    Piękne rzeczy,

    Zdrowie i opieka medyczna

    Architektura

    W drodze ku nowoczesności, czyli inwestycje i rozwój.

Autorami plansz są dr Sebastian Adamkiewicz (muzealnik i adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) oraz Anna Bińkowska (Biuro Programu „Niepodległa”), zaś konsultantem historycznym dr hab. Paweł Grata, prof. UR.

  • WYSTAWA "TAK POWSTAŁA NIEPODLEGŁA"