Bialskie Centrum Kultury
SPEKTAKLWYGRAĆ SIEBIETEATR PROFILAKTYCZNY
WYGRAĆ SIEBIE

Jak zmienić swoje nastawienie do życia,
aby wszystko przestało iść opacznie.

Poniżanie, zastraszanie, wykluczenie wpływa na główną bohaterkę Zosię, utalentowana skrzypaczka i malarka powoli zatraca chęć do swoich zainteresowań. Zaczyna się izolować, zamykać w sobie. Ma wrażenie, że jest  gorsza od innych.  Z powodu złego traktowania przez rówieśników zaczyna popadać w depresję, czuje się odrzucona i niezrozumiana. Długotrwały stres wzmaga napięcie, z którym Zosia nie potrafi sobie poradzić. Zaczyna okaleczać swoje ciało, aby choć na chwilę poczuć ulgę.  Według niej to jedyny sposób, aby poradzić sobie z emocjami.  
Nikt oprócz Janka nie zauważa problemu, ponieważ Zosia na zewnątrz nie daje poznać jaki wewnątrz niej rozgrywa się dramat. Swój ból i emocje przykrywa uśmiechem, dlatego nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że właśnie ta nastolatka może mieć problemy, które ją przytłaczają.
Problemy dziewczyny to zdecydowanie sytuacja w rodzinie gdzie notorycznie pojawia się alkohol oraz przemoc. Czy dziewczyna podejmie walkę o swoje życie pomimo wszystko a rodzice pod wpływem tragedii swego dziecka otrząsną się i zmienią swe życie. 
 
 
Wartości wychowawczo-profilaktyczne 
Bezpieczeństwo/ profilaktyka zachowań ryzykownych (problemowych)/: 
- postawy aprobujące abstynencję
- przemoc fizyczna oraz psychiczna
- alkoholizm 
- samookaleczenie jako lekarstwo na narastające napięcie
- depresja i wynikające z niej myśli samobójcze
  • WYGRAĆ SIEBIE