Bialskie Centrum Kultury
SPEKTAKLNORWIDPoezja i dobroć
NORWID

Premiera spektaklu „Norwid. Poezja i dobroć”, wystawionego z okazji XX-lecia Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. C. Norwida, miała miejsce 22 września 2017 r. Po raz kolejny spektakl będzie można zobaczyć 10 listopada 2017 r. (piątek) o godz. 19.00 w Sali Widowiskowej BCK im. Bogusława Kaczyńskiego przy ul. Brzeskiej 41. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Scenariusz sztuki napisała Julia Korpysz (uczennica klasy maturalnej o profilu humanistycznym) we współpracy z Cezarym Marczewskim, szkolnym polonistą. Występ przybliża najważniejsze wydarzenia z biografii  patrona szkoły — Cypriana Norwida — wielkiego polskiego poety, pisarza, artysty i chrześcijańskiego myśliciela. Dzięki  prezentacji multimedialnej wykonanej przez tegoroczną maturzystkę, Monikę Kołodziejczyk, podczas spektaklu widzowie przenoszą się w czasie m. in. do XIX-wiecznej  Warszawy,  Londynu, Paryża, Nowego Jorku czy nawet berlińskiego więzienia sprzed prawie dwustu lat. W przedstawieniu ukazano kolejne etapy życia autora „Czarnych kwiatów”: od chrztu w kościele w Dąbrówce, przez edukację w Warszawie, podróże po Europie, wyprawę do Stanów Zjednoczonych i powrót na Stary Kontynent – aż do ostatnich chwil życia poety spędzonych w Domu św. Kazimierza.

         W realizację spektaklu zaangażowało się wielu uczniów Katolickiego Liceum. Ponieważ przedstawienie łączy w sobie różne dziedziny sztuki, konieczna okazała się współpraca  między innymi z grupą taneczną „Kontrakcja” prowadzoną przez panią Dorotę Kowalczyk. Najważniejszą rolę odegrywają jednak w spektaklu muzyka i słowo. Podczas przedstawienia będzie można usłyszeć zespół instrumentalny pod kierunkiem pana Andrzeja Maziejuka oraz chór złożony z uczennic KLO i solistów, wśród których wystąpiła także młodzież spoza szkoły. Materię słowną widowiska uzupełniają najbardziej znane wiersze Cypriana Norwida i wiele piosenek autorstwa uczennicy KLO, Julii Korpysz.

         Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego wspiera organizacyjnie inicjatywę uczniów i serdecznie zaprasza na wydarzenie.

  • NORWID